Jak kombinovat barvy během léta 

5 a více způsobů, jak kombinovat barvy během léta 

 

Způsobů, které popisují kombinování barev, a to nejen během léta, je mnoho a jejich principy se dají naučit. Barevné inspirace můžeme nacházet nejen v instagramových feed fashion blogerek či v lifestyle módních časopisech, ale i všude kolem nás - doma, ztrácejíce se v městských uličkách, nebo venku v přírodě. Karty na stůl, příroda, ta si umí s barvami pořádně pohrát. Pojďme si přiblížit několik způsobů, jak kombinovat barvy během léta. 

Co je barevné kolo? 

Správné vyladěné barevné tóny jsou základem jakési přirozené atraktivity ženy. Být stylovou je snadné. Jsou mezi námi ženy, které mají rády ověřenou klasiku a raději upřednostní tón v tónu. Pak jsou tu ty, které se nebojí experimentovat, kombinují barvy a své outfity rozehrají do všelijakých barevných kontrastů. 

 c1-2

Tajemstvím úspěchu tvorby pěkných barevných kombinací je znalost tzv. barevného kola. Barevné kolo tvoří škála 12 základních barev a barvy, které vznikly jejich mícháním. Všechny barvy však vznikly kombinací tří primárních barev, kterými jsou: žlutá, modrá, červená. Toto kolo nám pomůže pochopit, jaké mají jednotlivé barvy mezi sebou vztah a jaké barvy se k sobě hodí. S pomocí barevného kola vytvoříte nejen oku lahodící outfit, ale také se budete cítit skvěle. Jaké jsou způsoby kombinace barev podle barevného kola? 

 cl1-3

Kombinace barev dle barevného kola 

Každý výsek barevného kola vyznačuje různou sytost a různé odstíny barvy jako takové. Tmavé barvy vznikají přidáním černé, světlé barvy vznikají přidáním bílé. 

Základním způsobem je využití jednoho barevného odstínu, přičemž kontrastujeme sytost barvy. Touto kombinací vytvoříme nejen minimalistický, ale i elegantní design. 

cl1-4

 

Pokud se vám kombinace jednoho barevného odstínu zdá nedostatečná, zkombinujte dvě barvy, které na stupnici leží naproti sobě. Jde o kontrastní kombinaci, jehož spojením  se vytvoří živý a dynamický barevný efekt. 

cl1-5

 

Pokud vám kombinace dvou barev nestačí, můžete zkombinovat tři barvy, které jsou od sebe ve stejné vzdálenosti, čímž vytvářejí rovnostranný trojúhelník. Přestože se tyto barvy na první pohled budou zdát kontrastní, výsledný efekt působí harmonicky. 

cl1-6

 

 Spojením 2-5 barev, které na stupnici leží vedle sebe, vytvoříte uklidňující a sympatický dojem. Takové spojení barev nazýváme analogické. 

cl1-7

 

Známe i kombinace čtyř barev, jedná barva by měla být hlavní, další dvě doplňkové, které na barevném kruhu téměř sousedí- další může být doplněna tak, aby na stupnici vytvořila čtverec nebo obdélník. Spojením těchto barev se vytvoří kontrastní a hravý efekt. 

cl1-8

 

Myslete na to, že neutrální barvy (bílá, černá, šedá, béžová, khaki, hnědá a námořnická modř) se v tomto kole nenacházejí, avšak, neutrální barvy by měly být součástí každého šatníku. Neutrální barvy přece nikdy nic nezkazily! 

cl1-9

 

Jak kombinovat barvy během léta 

Příroda to ví i bez barevného kola! Když se venku procházím na jaře v  létě na podzim nebo v zimě, všude kolem vidíme krásné barevné kombinace, které vytváří příroda. Mohli bychom říci, že každé roční období je jakousi paletou barev, které obohacuje a potěšuje naše myšlení. Jak kombinovat barvy během léta? 

cl1-10

 


Přestože je léto nejteplejším ročním obdobím, barevná škála, která se nosí v létě, je chladnější. Typickou barvou je modrá, působí osvěživě, připomíná vánek a vodu. Oblíbenými barvami jsou i zelená a červená. Pravidla jsou, jaké jsou. Nezapomínejte však na to, že co není zakázáno, je povoleno. Vytvořte si barevnou kombinaci podle vaší chuti, odlište se od jiných, ciťte se trendy a buďte in.